Språk

+86-13967261180
Hem / Nyheter / Branschnyheter / Eldfasta material med hög temperatur: kvaliteter, gränser och köprisker
Press & Events

Eldfasta material med hög temperatur: kvaliteter, gränser och köprisker

En processingenjör som dimensionerar fodret för en 1300 °C avbindnings- och sintringsugn slutar vanligtvis med tre offerter på skrivbordet: tätt tegelsten till lägsta enhetspris, 0,8 g/cm³ isolerande eldsten i mitten och ett 128 kg/m³ modulsystem för keramiska fibrer i toppen. Enhetsprisrankningen och totalkostnadsrankningen pekar sällan på samma alternativ, och anledningen ligger i två siffror som ingen sätter på offerten: kontinuerlig användningstemperatur och fodermassa.

Det korta svaret: välj eldfasta material med hög temperatur genom kontinuerlig arbetstemperatur och ugnskemi först, sedan genom densitet och värmeledningsförmåga. Ett foder överspecificerat på temperatur men för tätt på massa slösar energi på varje cykel; ett foder som är underspecificerat på kemi eller krympning misslyckas inom några månader, vad det än kostar.

Två regler täcker de flesta specifikationer: klassificeringstemperaturen är ett testresultat, inte ett servicebetyg, och den heta ytan måste väljas för den värsta timmen som ugnen någonsin kommer att se, inte den genomsnittliga dagen.

Jämförelsen nedan är den värd att göra före pris. Figurer är typiska publicerade intervall för vanliga kommersiella kvaliteter; utbudet av värmeisoleringsmaterial täcker fiberbaserade alternativ mer i detalj.

Temperaturklass kommer först, allt annat i andra hand

Eldfast litteratur separerar normala eldfasta material med smälttemperaturer runt 1580–1780 °C (fireclay är standardexemplet) från höga eldfasta material vid ungefär 1780–2000 °C (kromitbaserade typer). Fusionstemperaturen talar om för dig att materialet inte kommer att smälta; det säger väldigt lite om fodret överlever fem års cykling. För fiberisolering är det ekvivalenta talet klassificeringstemperaturen, mätt med ett 24-timmars krympprov, och kontinuerlig drift är normalt satt 100–150 °C under den.

Material
Kontinuerlig användning
Bulkdensitet
Där det passar
Typiskt felläge
Eldlertegel (42–45 % Al2O3)
≤1300 °C
2,1–2,3 g/cm³
Nötnings- och alkalizoner
Splittring efter cykling
Högaluminiumoxidtegel (70–80 %)
≤1500–1600 °C
2,5–2,8 g/cm³
Bärande heta ansikten
Termisk chock spricker
Aluminiumoxid-silikatfiberfilt (1260 grad)
1100–1150 °C
96–128 kg/m³
Backup och lågmassa hett ansikte
Krympning över betyg
Aluminiumfiberskiva (kvalitet 1400)
1250–1300 °C
300–400 kg/m³
Stelt hett ansikte, batchugnar
Kantsprickor vid ankare
Polykristallin mullitfiber (1600 grad)
1450–1500 °C
130–200 kg/m³
1500–1600 °C kammare
Kostnads- och dammkontroll
Nano mikroporös skiva
≤1000 °C
200–240 kg/m³
Tunn backup i trånga håligheter
Vakuumförlust om den punkteras
Tabellanmärkning: värden för kontinuerlig användning förutsätter rena oxiderande atmosfärer; reducerande gaser, alkaliångor och bly- eller borföreningar skär ner det användbara taket och kräver en kvalitetsändring snarare än ett tjockare foder.

Fiber kontra tegel: Värmelagring är den dolda kostnaden

Lagrade värmefjäll med densitet, specifik värme och tjockleken på lagret som faktiskt blötlagts till temperatur. För ett 200 mm foder uppvärmt över cirka 1000 K, håller det helt genomdränkta lagret av tätt eldtegel i storleksordningen 100–120 kWh per kvadratmeter, isolerande eldtegel på 0,8 g/cm³ runt 40–50 kWh och ett fibersystem på 128 kg/m³ 6 kWh. I en ugn som cyklar dagligen uppväger den skillnaden vanligtvis väggförlusterna.

100
45
7
Tät tegelsten
IFB, 0,8 g/cm³
Fibermodul, 128 kg/m³
Index: lagrad värme i det genomdränkta lagret av ett 200 mm foder, tät tegelsten = 100.

Avvägningen är mekanisk. Fiber har ingen belastningskapacitet, eroderar under höghastighetsgas och bör inte komma i kontakt med smält metall eller tung slagg. Det fungerande mönstret är en het fiberyta med en tät tegelsten eller gjutbar slitzon där laddningen eller lågan träffar, och fiberbackup där det enda jobbet är att hålla in värmen.

NC Ceramic Fiber Blanket for Thermal Insulation Backup NC keramisk fiberfilt för värmeisoleringsbackup Granska denna dubbla nålstansade filt där fiber fungerar som värmebärande backup, inte bärande heta ansikte; grader spänner över 1260–1600°C. Visa produkt →

Vad ett eldfast datablad måste bevisa

De flesta specifikationsfel kommer till databladet som vaga etiketter snarare än som saknade siffror. Kontrollera dessa sex saker innan du godkänner ett betyg:

  • Krymptesttemperatur. En siffra på 3 % betyder lite om det inte anges efter 24 timmar vid ditt börvärde, inte vid klassificeringstemperaturen.
  • Konduktivitet vid medeltemperatur. Angivna värden ska namnge medelvärdet, till exempel 0,12–0,20 W/m·K vid 800 °C medelvärde för en filt på 128 kg/m³; ett 25 °C-tal är marknadsföring.
  • Kemi. Al2O3-innehållet skiljer 1260-grade från 1400-grade material, och Fe2O3 under cirka 0,5 % spelar roll där reducerande atmosfärer eller väte finns.
  • Bildinnehåll. Över cirka 20 % icke-fibrösa partiklar hanterar filtar dåligt och avger damm under skärning.
  • Täthet och tjocklekstolerans. Typiskt ±10 % på densitet och ±2 mm eller ±5 % på tjocklek; en lätt rulle som levereras med 10 % under nominell densitet förlorar en mätbar andel av sitt isoleringsvärde.
  • Bindemedelsutbrändhetsområde. Organiska bindemedel brinner av mellan cirka 200 och 350 °C, så den första uppvärmningen kräver ventilation och en långsam ramp.

Brädor är det praktiska svaret där det heta ansiktet måste hålla sig platt och hålla formen, till exempel i en batchmuffel eller ett ugnsbildäck. De kostar mer per kvadratmeter än filt och är mindre förlåtande vid ankare, så ritningsgranskningen spelar lika stor roll som materialkvaliteten.

Alumina Ceramic Fiber Board for Flat Hot-Face Linings Aluminiumoxid keramisk fiberskiva för platta hot-face foder Tänk på denna bräda där en platt, formhållen het yta måste motstå lågor och gasflöde; tillgänglig i NC1260–NC1800 kvaliteter. Visa produkt →

Var tonnaget går: Application Split

Efterfrågan på eldfasta material med hög temperatur följer de industrier som kör heta processer kontinuerligt. Uppdelningen nedan är ett indikativt mönster för tungindustris konsumtion, användbart för att bedöma vilka tjänstevillkor en leverantör uppfyller oftast, inte en statistisk undersökning.

  • Järn och stål - cirka 34%
  • Keramik och glas — cirka 21 %
  • Petrokemi och raffinering — cirka 15 %
  • Icke-järnmetaller — cirka 12 %
  • Värmebehandling och effekt — cirka 10 %
  • Laboratorium och annat — cirka 8 %

Läs det som ett tips om fellägen. Stål- och cementanvändare oroar sig för alkaliangrepp och nötning; användare av keramik och glas oroar sig för förorening och termisk chock; Laboratorie- och pilotanvändare oroar sig för flexibilitet i små partier och repeterbar temperaturlikformighet. En leverantör vars katalog är uppbyggd kring elektriska ugnskammare kommer vanligtvis att vara starkare på den sista gruppen än på slaggmotstånd.

En urvalssekvens i fem steg

Att köra sekvensen i ordning undviker det vanliga misstaget att välja ett material innan tullen skrivs ner.

1. Skriv plikten

Topptemperatur och hålltid, atmosfär, föroreningar, mekanisk belastning, gashastighet och hur ofta ugnen cyklar per vecka.

2. Konvertera med marginal

Ställ in kontinuerlig användning 100–150 °C över arbetsbörvärdet för fiber, eller en smältklass över toppen för tegel.

3. Välj arkitektur

Endast fiber, fiber över IFB, eller en tät slitageyta med fiberbackup. Rita ankarlayouten innan du beställer material.

4. Verifiera data

Krympning vid börvärde, konduktivitet vid medeltemperatur, kemi, densitetstolerans och en batchtestrapport kopplad till det levererade partiet.

5. Planera första heatet

Pärmutbränningskurva, expansionsfogar, hållpunkter och ventilation, överenskommes skriftligen innan monteringen påbörjas.

Där den högsta temperaturen behövs, bär polykristallin mullitfiber den varma ytan vid 1500–1600 °C utan massastraff för tegel, till ett pris som bara är vettigt när kammaren är liten, cykling är frekvent eller renhet spelar roll. Det är också den klass som är mest känslig för föroreningar, så ugnsatmosfären och laddningspraxis måste ses över ärligt.

Polycrystalline Mullite Fiber Cotton for High-Temperature Insulation Polykristallin mullitfiberbomull för högtemperaturisolering Använd denna lätta 72% aluminiumoxidfiber där 1500–1700°C service och låg massa material; granska atmosfären och ladda för kontamineringskänslighet. Visa produkt →

Information om installation, underhåll och efterlevnad

De flesta förtida foderfel är installationsfel, inte materialfel. De återkommande är värda att lista för eventuell upphandlingsgranskning:

  • Expansionsfogar. Tillåt ungefär 1,5–2 % av foderlängden vid 1200 °C och över; ett tätt stumt fiberfoder spännes och öppnar luckor vid modulerna.
  • Förankringsgrad och mellanrum. 304 rostfritt till cirka 800 °C, 310 till cirka 1100 °C, keramiska ankare utöver det, vanligtvis vid 200–300 mm centrum.
  • Fukt. Våta fibrer förlorar en stor del av sitt isoleringsvärde och kan spricka vid första värmen; förvara förseglad och torr, och installera aldrig i ett översvämmat skal.
  • Inspektionsrytm. Kvartalsvis visuella kontroller av hot spots och dörrtätningar, plus årlig värmeavbildning, fångar upp krympningsluckor innan de blir skalförvrängningar.
  • Dokumentation. Be om ISO 9001-certifikatets omfattning och eventuell CE-deklaration kopplad till den faktiska produkten och teststandarden, inte ett allmänt företagsuttalande; begära ett aktuellt säkerhetsdatablad för fibermaterial.
  • Dammkontroll. Eldfast keramisk fiber av aluminiumoxid-silikat klassificeras i vissa jurisdiktioner som misstänkt cancerframkallande, så skärning bör vara innesluten eller våt, med extraktion och andningsskydd på plats.

Installationsdetaljer ändrar prestanda mer än de flesta köpare förväntar sig. Modulinriktning, fogkompression och ankarinbäddning avgör om den beräknade konduktiviteten överlever kontakt med den verkliga ugnen; de praktiska kontrollerna anges i denna keramisk fiber filt ugns foder guide .

Den fungerande regeln för eldfasta material med hög temperatur är att specificera i denna ordning: belastning, kemi, kontinuerlig temperatur, sedan densitet och kostnad. Om en offert inte kan ange krympning vid ditt börvärde och konduktivitet vid en angiven medeltemperatur är betyget overifierat oavsett hur attraktivt priset ser ut. Köp fodret som passar den cykel som ugnen faktiskt kör, och lägg besparingarna i ankare, expansionsfogar och en dokumenterad första uppvärmning, där det är minst sannolikt att de går förlorade.

Rekommenderade artiklar
  • Vilka är de största problemen med fiberskivor av aluminiumsilikat?

    Introduction: Aluminiumsilikatfiberskivamaterial är för närvarande ett högpresterande isoleringsmaterial. Aluminiumsilikatfiberskiva har utmärkta egenskaper såsom lÃ...

  • Vilka egenskaper har aluminiumsilikatfiberskivor?

    Introduction: Eldfasta fibrer av aluminiumsilikat tillverkas genom selektiv bearbetning av pyroxen, högtemperatursmältning, formblåsning till fibrer, stelningsgjutning ...

  • Vad är strukturen hos keramiska fiberskivor med hög aluminiumoxid?

    Introduction: 1、 Formad ugnsfoder av keramisk fiber för keramisk fiberskiva med hög aluminiumoxid Den formade keramiska fiberugnsfodret av keramiska fiberskivor m...

KONTAKTA OSS